Nowoczesne wnętrza mieszkań, apartamentów, czy domów są przez właścicieli urządzane w taki sposób, aby zmiana aranżacji w przyszłości nie stanowiła dużego wyzwania i kłopotu.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, na rynku pojawiły się rzepy samoprzylepne, które zaczęły już wypierać tradycyjne: wkręty, śruby, gwoździe, nity, zatrzaski i klipy, które powodowały mechaniczne uszkodzenie ścian, zaniżając tym samym estetykę i atrakcyjność całego wnętrza.

Rzepy samoprzylepne znajdują zastosowanie m. in. w montażu obrazów czy zdjęć w dowolnym miejscu na ścianie czy innych powierzchniach tj. kafelki czy szkło, w zależności od preferencji i upodobań właściciela.

Rzepy samoprzylepne występują w dwóch wariantach: żeńskie, w formie pętelki o szerokości do 1500 mm oraz męskie, w formie haczyków i grzybków, o szerokości od 10 mm do 150 mm

Ponadto ze względu na właściwości rzepu wyróżnić można pięć typów produktu, dostępnego na rynku u profesjonalnych dostawców:
– nylonowe, posiadające właściwości trudnopalne w razie podpalenia,
– welurowe, bardzo elastyczne,
– dwustronne, szczególnie polecane do wiązania gęstych łodyg roślin lub kabli,
– nylonowe termozgrzewalne, montowane z wykorzystaniem zgrzewarek,
– elastyczne, przypominające gumę.

Profesjonalne rzepy samoprzylepne, pozwalają na mocowanie do ścian oraz innych powierzchni obrazów, czy tablic, nawet o dużych gabarytach. Dzięki nim można na zawsze zapomnieć o mało estetycznie wyglądających haczykach czy gwoździach wystających ze ścian.