Niezwykle praktyczne taśmy klejące znane są dopiero od mniej więcej 80 lat, jednak trudno sobie wyobrazić, jak kiedyś sobie bez nich radzono. To rzecz o milionach zastosowań.
Pierwsze taśmy klejące wykonane były częściowo z papieru i pomalowane klejem. Osłaniano nimi części podczas malowania samochodów. Taśma, którą znamy z biur, przezroczysta, pojawiła się dopiero w latach 30. Wówczas miała ona klej tylko na brzegach. Przez tą oszczędność została nazwana szkocką taśmą i w języku angielskim cały czas nosi takie miano – scotch tape.
Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów taśm klejących, wśród nich można wyróżnić taśmy samoprzylepne jednostronne i taśmy samoprzylepne dwustronne, które szczególnie przydają się podczas pracy twórczej.
Ze względu na rodzaj materiału wyróżnia się taśmy z papieru, surowca sztucznego, albo tkaniny, z klejem akrylowym, kauczokwym lub syntetycznym.
Ze względu na rodzaj zastosowania taśmy można podzielić na biurowe, pakowe, malarskie, reperacyjne, ostrzegawcze, montazowe, wzmacniane, a nawet taśmy antypoślizgowe. Te ostatnie naklejane są zazwyczaj na schody lub na innych powierzchniach, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia. Chronią one przed upadkiem ze względu na specjalną, chropowatą powierzchnię wykonaną m. in. z materialu ściernego, odpornego na czynniki zewnętrzne.
Wszystkie wymienione taśmy dostępne są w różnych wersjach i kolorach, co ułatwia ich zastosowanie.